Cześć!
Olejki eteryczne od bardzo dawna były używane w lecznictwie i medycynie naturalnej. Mają niesamowitą moc uzdrawiania oraz pielęgnacji włosów, skóry i paznokci. Doskonale radzą sobie w domowych zabiegach upiększających. Sprawdź, jak działają, jak stosować i jakie właściwości mają olejki eteryczne. Przekonaj się również, czy aromaterapia jest dla ciebie.
Co to jest aromaterapia?
Aromaterapia to nic innego jak rodzaj medycyny naturalnej. Polega na leczeniu różnych dolegliwości za pomocą olejków eterycznych pozyskiwanych z roślin. Do produkcji tych substancji zazwyczaj wykorzystuje się kwiaty, liście, łodygi, korę drzew, żywicę, korzenie i nasiona. Olejki eteryczne pozyskuje się poprzez wyciskanie lub destylację z wodą lub parą wodną. Zalicza się je do leków ziołowych; można wykorzystać je także do nebulizatora.
Jak działają olejki eteryczne?
Olejki eteryczne oddziałują najsilniej na zmysł węchu. Kiedy cząsteczki tej substancji znajdą się na zakończeniu nerwu węchowego, powstaje impuls przesyłany do odpowiedniego ośrodka w mózgu. W zależności od rodzaju olejku eterycznego nasz organizm reaguje inaczej. Olejki przeciwbólowe osłabiają aktywność zakończeń nerwowych, które są odpowiedzialne za przekazywanie bólu. Olejek sosnowy ma działanie uspokajające, dlatego łagodzi objawy kaszlu i wpływa korzystnie na układ oddechowy.
Jak stosować olejki eteryczne?
Olejki eteryczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Można używać ich podczas kąpieli do leczenia chorób krążenia lub skóry, łagodzenia bólów mięśni, odprężania i usuwania oznak zmęczenia. Wystarczy kilka kropel dodać do wody, której temperatura nie może przekraczać 45ºC. Olejki eteryczne świetnie sprawdzą się również do masażu zmieszane z naturalnym olejem w proporcji 1:6. Olejki eteryczne świetnie nadają się także do nawilżania kompresów, jako preparaty doustne i inhalacyjne.
Olejki eteryczne – na co uważać?
Niestety nie zawsze i nie każdy może używać olejków eterycznych. Nie wolno ich stosować bez rozcieńczania. Dzieci i alergicy nie mogą korzystać z tych substancji. Kobiety w ciąży powinny unikać takich olejków eterycznych: bazyliowy, brzozowy, cedrowy, szałwiowy, goździkowy, jałowcowy, jaśminowy, majerankowy, miętowy, rozmarynowy i tymiankowy. Nie wolno przekraczać zalecanej dawki olejku eterycznego. Nie należy stosować tego produktu wtedy, gdy masz żylaki, zakażenie skóry, wysoką gorączkę lub problemy z ciśnieniem.
Dodaj komentarz