tradzik u doroslych

Co powoduje trądzik u dorosłych? Przyczyny, leczenie, kosmetyki i domowe sposoby

Cześć!

Jeżeli myślałaś, że trądzik to problem tylko nastolatków, to byłaś w dużym błędzie. Jak się okazuje ten problem dotyka także dorosłych. Wiele kobiet i mężczyzn cierpi z powodu zmian skórnych, blizn i przebarwień. Jeżeli jesteś jednym z nich, to sprawdź, jakie są przyczyny trądziku, jak przebiega leczenie tej choroby, jakie są dobre kosmetyki i czy są domowe sposoby, które pomogą ci odzyskać ładny wygląd.

Trądzik u dorosłych – przyczyny

Główną przyczyną powstawania trądziku u dorosłych jest nadmierna produkcja sebum i nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Łój wraz z martwym naskórkiem, zanieczyszczeniami i resztkami makijażu zapycha pory skóry. Taka mieszanka jest doskonałą pożywką dla bakterii wywołujących trądzik. Ale co przyczynia się do nadmiernej produkcji sebum? To bez wątpienia:

  • stres i zmęczenie – powodują zaburzenie poziomu hormonów odpowiedzialnych za wytwarzanie łoju. Poza tym stres może doprowadzić do powstania w organizmie wolnych rodników;
  • niewłaściwa dieta – trądzik u dorosłych powodują pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym, co znowu wpływa na wahania poziomu hormonów, o których pisałam wyżej. Co więcej na rozwój trądziku wpływ mogą mieć gluten, białko, alkohol, słodycze, ostre przyprawy i napoje gazowane;
  • słońce – może wysuszyć skórę, która poprzez produkcję sebum będzie próbowała utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i ochrony.

Do innych przyczyn powodujących powstawanie trądziku u dorosłych zalicza się także zanieczyszczenie środowiska, czynniki genetyczne, uwarunkowania genetyczne, niektóre leki, przesuszenie skóry poprzez pracę w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Trądzik u dorosłych – leczenie

Leczenie trądziku u dorosłych może być długie i nie zawsze musi skończyć się sukcesem. Należy przestrzegać zaleceń dermatologa, przyjmować przepisane przez niego antybiotyki i stosować odpowiednie preparaty. W lekach zwalczających trądzik u dorosłych stosuje się przeważnie pochodne witaminy A i preparaty działające miejscowo.

Trądzik u dorosłych – domowe sposoby pielęgnacji

Jeżeli chcesz ograniczyć rozwój trądziku, w domu używaj odpowiednich kosmetyków. Przydadzą ci się na pewno nawilżające preparaty do mycia skóry, peelingi usuwające nadmiar sebum i kremy dostosowane do potrzeb cery. Unikaj produktów z alkoholem w składzie i kosmetyków z SLS. Często zmieniaj ręczniki i pościel, w których mogły się nagromadzić bakterie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.