kwas azelainowy

Czy kwas azelainowy to remedium na trądzik i przebarwienia? Sprawdź koniecznie

Cześć!

Trądzik, przebarwienia i wiele innych niedoskonałości to największe zmartwienie dziewczyn w każdym wieku. Na szczęście współczesna medycyna zna świetne preparaty, dzięki którym możesz mieć gładką i piękną buzię. Jednym z nich jest kwas azelainowy. Sprawdź, jakie efekty daje i jak stosować go w domu.

Co to jest kwas azelainowy?

Uważa się, że kwas azelainowy jest jedną z najlepszych substancji zwalczających trądzik i przebarwienia. Tego preparatu powszechnie używa się w gabinetach medycyny estetycznej, a także w domach na własny użytek. Musisz wiedzieć, że kwas azelainowy w wysokich stężeniach może podrażnić i uszkodzić skórę. Dlatego podczas kuracji ważne jest zachowanie ostrożności, dobieranie właściwych kosmetyków i dokładne dawkowanie produktu.

Kwas azelainowy w kosmetyce

Kwas azelainowy oddziałuje na skórę w wieloraki sposób:

  • działa przeciwbakteryjne;
  • reguluje pracę gruczołów łojowych;
  • ogranicza świecenie się skóry;
  • chroni przed wolnymi rodnikami;
  • zapobiega powstawaniu stanów zapalnych na skórze.

W gabinetach kosmetycznych produkty z zawartością kwasu azelainowego stosowane są na skórę trądzikową i naczyniową. Kwas w tych kosmetykach ma duże stężenie i dlatego musi być stosowany przez doświadczone osoby. Ta lecznicza substancja występuje w kremach, maściach, peelingach, a nawet w lekach.

Jak działa kwas azelainowy?

Kwas azelainowy stosuje się w przypadku trądziku różowatego i młodzieńczego, przebarwień i zapalenia mieszków włosowych. Hamuje wydzielanie sebum, oczyszcza pory skóry, zwalcza zaskórniki i zapobiega namnażaniu się bakterii. Kwas azelainowy zmniejsza blizny i przebarwienia posłoneczne, hormonalne, potrądzikowe i po oparzeniach. Ujednolica koloryt skóry i sprawia, że cera wygląda młodziej i ładniej. Kwas azelainowy stosuje się też w zabiegach peelingujących. Dzięki tej substancji zmarszczki ulegają spłyceniu, a skóra ujędrnia się i odzyskuje prawidłową kondycję.

Jak używać kwasu azelainowego?

Produkty z kwasem azelainowym stosuje się dwa razy dziennie do uzyskania pożądanych efektów. Pierwsze rezultaty będą widoczne po około dwóch miesiącach. Ważne jest, żeby całą kurację nadzorował dermatolog. Kwas azelainowy może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi produktami: antybiotykami, hormonami, kwasami AHA i BHA, nadtlenkiem benzoilu lub tretinoiną. W trakcie kuracji kwasem warto stosować filtry UV.

Kwas azelainowy – przeciwwskazania i skutki uboczne

Tak jak wiele innych substancji kosmetycznych lub leczniczych, tak i kwas azelainowy nie może być stosowany przez wszystkich. Przeciwwskazaniami są: terapia pochodnymi witaminy A, uszkodzenia skóry, zabieg chirurgiczny, kuracja krioterapią i nadwrażliwość na kwas. Skutkami ubocznymi przy stosowaniu kwasu azelainowego mogą być: łuszczenie się skóry, przesuszenie, rumień, swędzenie, uczulenie, pęcherze, większy trądzik, pieczenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.