witamina a w pielęgnacji

Jak witamina A działa na skórę? Pielęgnacja i kosmetyki, które powinnaś znać

Cześć!

Witamina A nazywana jest witaminą młodości. Ma duże zastosowanie w kosmetyce i w pielęgnacji każdego typu skóry. Jej pochodne również są często wykorzystywane w wielu zabiegach medycyny estetycznej lub podczas domowych kuracji. Czy sprawdzi się w twoim przypadku?

Jak witamina A działa na skórę?

Witamina A i jej pochodne aktywują komórki skóry do produkcji kolagenu. Dzięki tej substancji skóra zachowuje młody wygląd, poprawia się jej elastyczność i napięcie, a zmarszczki i przebarwienia stają się mniej widoczne. Retinol, pochodna witaminy A, wygładza naskórek, wyrównuje koloryt cery i sprzyja złuszczaniu martwego naskórka i narastaniu nowych komórek skóry.

Kto może stosować kosmetyki z witaminą A?

Powszechnie uważa się, że witamina A lub jej pochodne mogą być wykorzystywane tylko w pielęgnacji skóry dojrzałej, pokrytej zmarszczkami i przebarwieniami. Tymczasem witaminę A można stosować w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Ma działanie normalizujące wydzielanie sebum i regulujące działanie gruczołów łojowych. Zmniejsza przetłuszczanie się cery, oczyszcza pory skóry i łagodzi skórne zmiany.

Witamina A w kosmetykach…

…występuje w różnych formach i stężeniach. Retinol nie powoduje podrażnienia skóry, a kosmetyki zawierają niewielkie jego stężenie. W dermokosmetykach i produktach specjalistycznych stężenie witaminy A jest wyższe i wzbogacone substancją nawilżającą (mocznikiem lub kwasem hialuronowym). Witaminę A można łączyć z innymi witaminami (E lub C), panthenolem lub antyoksydantami. W kosmetykach z zwartością witaminy A często znajdują się filtry UV. Obecnie ta substancja występuje w większości kosmetyków dostępnych na rynku.

Czy wy też stosujecie kosmetyki z witaminą A? Jeżeli tak, to jakie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.