krem na noc

Jak wybieram krem na noc? Krem na noc a rodzaj skóry i wiek

Podział kremów na „kremy na dzień” i „kremy na noc” z pewnością nie podoba się minimalistkom, które chciałyby wszystko załatwić jednym uniwersalnym kosmetykiem. Obawiam się, że to niemożliwe. Kremy na dzień pełnią zupełnie inną funkcję niż kremy na noc: podczas gdy te pierwsze mają za zadanie przede wszystkim ochronić skórę przed słońcem i przygotować ją do aplikacji makijażu, te ostatnie powinny jej umożliwić regenerację. Z tego powodu kremy na dzień i na noc różnią się między sobą składem i konsystencją. Krem na noc charakteryzuje się większą koncentracją składników odżywczych i nie zawiera filtrów UV, a przy tym jest znacznie gęstszy i tłustszy. Czy krem na noc jest potrzebny? Jak dobrać krem na noc do rodzaju skóry i wieku? Jak go nakładać? Jak ja wybieram krem na noc?

Czy krem na noc jest potrzebny?

Tak. Dlaczego? Bo skóra regeneruje się przede wszystkim w nocy. Już wczesnym wieczorem wiązania komórkowe skóry zaczynają się rozluźniać, dzięki czemu zwiększa się jej przepuszczalność. W efekcie skóra lepiej wchłania składniki odżywcze, które łatwiej przedostają się do głębszych warstw naskórka. Procesy regeneracyjne nabierają tempa po północy, kiedy organizm zaczyna produkować hormony sprzyjające odnowie, takie jak hormon wzrostu. W efekcie wszystkie komórki ciała dzielą się znacznie szybciej niż w ciągu dnia. W dodatku skóra jest wtedy dobrze ukrwiona i elastyczna oraz intensywnie oddycha i łatwo przyswaja aktywne składniki z kosmetyków. Jej komórki oczyszczają się z toksyn i produkują białka, które regenerują włókna kolagenowe, a także naprawiają uszkodzenia powstałe w ciągu dnia.

Wczesnym rankiem organizm stopniowo przestawia się na tryb dzienny: podział komórek w skórze zwalnia, zwiększa się spoistość naskórka i zmniejsza się jego przepuszczalność. To wszystko zapewni skórze lepszą ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi w ciągu dnia.

Jak dobrać krem na noc do rodzaju skóry?

Krem na noc ma za zadanie wspomóc proces regeneracji skóry oraz odżywić ją, nawilżyć i ochronić przed utratą wilgoci. Żeby mógł sprostać temu wyzwaniu, musi być dobrany do rodzaju skóry. Jeżeli Wasza cera jest trądzikowa lub ma skłonność do przetłuszczania się, krem, który stosujecie na noc, powinien mieć lekką konsystencję, aby zapobiec zatykaniu porów. Z kolei cera sucha potrzebuje kremu gęstego, który ją nawilży i ograniczy wyparowywanie wody z naskórka. Cera tłusta i mieszana nie wymagają stosowania kremu na noc – w przeciwieństwie do cery suchej i wrażliwej; tych nie należy pozbawiać tej dodatkowej ochrony.

Jak dobrać krem na noc do wieku?

Wiek to obok rodzaju skóry drugie najważniejsze kryterium doboru kremu do twarzy, także na noc. Na pewno doskonale wiecie o tym, że inne potrzeby ma skóra młoda, a inne dojrzała. Mimo to każdy krem na noc musi zawierać silne antyoksydanty, takie jak witamina A, C i E oraz flawonoidy, które będą regenerować skórę zniszczoną przez słońce, wiatr czy zanieczyszczone powietrze. Poza antyoksydantami krem na noc powinien być wzbogacony o odżywcze minerały, zwłaszcza wapń, krzem, selen, cynk i siarkę. Pozostałe składniki kremów różnią się w zależności od wieku kobiety, dla której są przeznaczone:

  • Krem na noc 30+ powinien zawierać koenzym Q10, ponieważ przyśpiesza metabolizm komórek, poprawia ich dotlenienie, regeneruje i ujędrnia skórę oraz rozjaśnia przebarwienia.
  • Krem na noc 40+ składa się zwłaszcza z ceramidów, protein, retinolu i nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli między innymi kwasu oleinowego i linolowego. Wszystkie te substancje wpływają na metabolizm komórek, utrzymują równowagę wodnolipidową w skórze oraz działają przeciwzapalnie i regenerująco.
  • Krem na noc 50+ zwykle jest wzbogacony o izoflawony sojowe, kwas glikolowy i kwas foliowy, które stymulują produkcję kolagenu, mają silne właściwości regenerujące i działanie przeciwstarzeniowe oraz przyśpieszają naprawę DNA komórek skóry.

Jak nakładać krem na noc?

Opowiem Wam, jak ja to robię: delikatnie wmasowuję go w skórę opuszkami palców i wykonuję przy tym drobne koliste ruchy. Taki masaż twarzy ma poprawić mikrokrążenie w skórze i ją zrelaksować. Zaczynam od środkowej części twarzy i kieruję się ku jej bokom: najpierw wygładzam zmarszczki mimiczne, a później uciskam punkty przy wewnętrznych kącikach oczu, w których gromadzi się limfa.

Serum wzmacnia działanie kremu na noc

Jaką rolę w wieczornej pielęgnacji twarzy odgrywa serum? To drugi, po kremie na noc, kosmetyk, który warto stosować na noc. Serum to skoncentrowany preparat o bardzo lekkiej konsystencji, który zawiera dużą dawkę silnie działających składników aktywnych. Często ma postać płynną, dzięki której bardzo szybko się wchłania.

Serum nakładajcie w minimalnej ilości na oczyszczoną skórę twarzy bezpośrednio przed aplikacją kremu. Wybierajcie kosmetyki tej samej marki i linii – wtedy będziecie miały pewność, że są kompatybilne.

A Wy stosujecie krem na noc? Jeżeli tak, czym kierujecie się przy jego wyborze? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.