Skóra mężczyzny i skóra kobiety różnią się od siebie, dlatego kosmetyki dla panów zawierają inne składniki aktywne niż kosmetyki dla pań. Czym skóra mężczyzny różni się od skóry kobiety i jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry mężczyzny? Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki dla mężczyzn, w tym kremy do golenia? Panie i Panowie, oto mój przegląd.
Czym skóra mężczyzny różni się od skóry kobiety?
Skóra mężczyzny jest grubsza niż skóra kobiety i dzięki temu pozbawiona cellulitu. Dlaczego? Ponieważ u panów krzyżujące się włókna tkanki łącznej tworzą gęstą sieć, która zatrzymuje komórki tłuszczowe głęboko (u kobiet te włókna są luźniejsze, więc komórki tłuszczowe znajdują się płycej pod skórą).
Ponadto skóra mężczyzny zawiera więcej włókien kolagenu i elastyny, dlatego jest elastyczniejsza i lepiej nawilżona. Z tego powodu mężczyźni dużo później skarżą się na zmarszczki. Skóra mężczyzny mieści więcej gruczołów łojowych, co ma swoje plusy i minusy: z jednej strony zapewnia lepszą ochronę przed niekorzystnym wpływem środowiska, z drugiej przysparza dużo problemów w okresie dojrzewania. Wszystkie one wynikają z nadprodukcji sebum; to właśnie z jej powodu mężczyźni znacznie częściej zmagają się z ciężkim trądzikiem i intensywnie się pocą.
Gruba, dobrze chroniona męska skóra jest mimo to stale narażona na podrażnienia. Codzienne golenie zarostu sprawia, że ostrze maszynki nie tylko narusza jej warstwę ochronną, lecz także powoduje mikrourazy naskórka. W konsekwencji skóra staje się sucha i zaczerwieniona oraz piecze. W dodatku wielu mężczyzn po goleniu przeciera twarz i szyję preparatem z dodatkiem spirytusu, który jeszcze bardziej wysusza i podrażnia skórę.
Pielęgnacja skóry mężczyzny
To nieprawda, że mężczyźni nie mogą korzystać z kosmetyków dedykowanych kobietom. Jeżeli odpowiadają im kremy, balsamy i szampony przeznaczone dla kobiet, powinni ich używać, z tym że muszą mieć własne opakowanie. Mężczyźni i kobiety mają różne flory bakteryjne i lepiej ich nie mieszać.
Chociaż mężczyźni mają grubą i zwykle tłustą skórę, nie powinni oczyszczać twarzy mydłem zasadowym, czyli pierwszym lepszym z drogerii. Ludzkie pH jest bardziej kwasowe niż zasadowe, dlatego mydło zasadowe odziera skórę z warstwy łoju i niszczy barierę ochronną, a co za tym idzie – wysusza i podrażnia delikatną skórę twarzy.
W męskiej łazience nie powinno zabraknąć toniku bezalkoholowego, który oczyszcza skórę i przywraca jej prawidłowe pH. Panowie powinni przecierać nim skórę co najmniej dwa razy dziennie.
Ponadto zadbany mężczyzna powinien stosować kosmetyki do golenia oraz kremy: nawilżający do twarzy, do stóp, do dłoni i z filtrem przeciwsłonecznym. Kremy przeznaczone dla mężczyzn mają zwykle konsystencję lekkiej emulsji, dzięki której szybko się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze lepkiej warstwy.
Nie tylko skóra kobiet może mieć różne rodzaje. I tak – panowie, których cera jest sucha lub wrażliwa, powinni stosować kremy i balsamy głęboko nawilżające, a ci, którzy mają skórę łojotokową lub trądzikową – kosmetyki matujące i pochłaniające sebum, a zarazem nawilżające.
Jakie składniki powinny zawierać kremy do golenia dla mężczyzn?
Większość mężczyzn goli się rano, ale niektórzy mają tak silny zarost, że muszą robić to także wieczorem. Z tego powodu warto postarać się, aby ten zabieg był nie tylko skuteczny, lecz także bezpieczny i komfortowy. Żel lub pianka do golenia powinny zawierać składniki nawilżające i działające kojąco na skórę, takie jak aloes, witamina E, masło kakaowe i pantenol.
Po nałożeniu kosmetyku dobrze jest chwilę odczekać, aby dać zarostowi czas na zmiękczenie, co zmniejszy ryzyko podrażnienia. Z kolei po goleniu warto zastosować bezalkoholowy balsam, mleczko lub krem, które nawilżą i zdezynfekują skórę oraz złagodzą podrażnienia. Wielu mężczyzn skarży się, że odrastające włoski wrastają pod skórę. Aby temu zapobiec, należy regularnie fundować skórze peeling drobnoziarnisty. Złuszczanie naskórka pomaga wydobyć włosy spod skóry i podnosi je, co ułatwia dokładne golenie.
Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki dla mężczyzn?
Dobry krem dla mężczyzn powinien zawierać substancje antyrodnikowe, minerały (między innymi miedź i cynk) oraz witaminy (zwłaszcza C, z grupy B i prowitaminę B5). Najpotrzebniejsze są te substancje, które przyspieszają regenerację skóry po goleniu, nawilżają ją i poprawiają jej koloryt.
Męski krem na dzień, stosowany po goleniu, powinien zawierać także filtry przeciwsłoneczne. W przypadku cieni i worków pod oczami, na które skarży się wielu panów, warto zaopatrzyć się w preparat z dodatkiem arniki, świetlika, zielonej kawy oraz witaminy A i E. Kosmetyki pod oczy dla mężczyzn mają lekką formułę – najczęściej występują w postaci fluidów lub beztłuszczowych żeli – dlatego szybko się wchłaniają i umożliwiają skórze oddychanie.
Jak Wy dbacie o skórę Waszych mężczyzn? Jakie kosmetyki im podsuwacie i co zawierają? A może Wasi panowie sami wiedzą, jak pielęgnować swoją skórę? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!
Dodaj komentarz