mentol w kosmetyce

Mentol w kosmetyce – zastosowanie i właściwości

Cześć!

W kosmetyce jest stosowany od bardzo dawna. Mentol, bo o nim mowa, staje się coraz bardziej popularnym składnikiem kosmetyków. Jak działa i jakie może zagwarantować ci korzyści? Przeczytaj mój wpis, a potem sprawdź na własnej skórze. Uczucie świeżości gwarantowane.

Mentol – a co to takiego?

Mentol jest alkoholem bardzo często stosowanym w przemyśle kosmetycznym. To główna substancja aktywna obecna w olejku eterycznym, który pozyskuje się z mięty pieprzowej. Mentol ma postać przezroczystych kryształków o wydłużonym kształcie. Ma charakterystyczny zapach, daje uczucie chłodu, orzeźwia. Słabo rozpuszcza się w wodzie, ale dobrze w rozpuszczalnikach organicznych. Mentol jest obecny w produktach kosmetycznych i spożywczych, z których korzystamy na co dzień. Są to między innymi: pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej, maści przeciwbólowe i gumy do żucia.

Mentol w kosmetyce – działanie

Produkty z mentolem w składzie polecane są prawie wszystkim. Nie mogą z nich korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby uczulone na tę substancję. Natomiast mentolu mogą używać wszyscy, którzy: mają problem z łuszczycą, łupieżem i atopowym zapaleniem skóry, a także cierpią z powodu pękających pięt oraz chorób bakteryjnych lub grzybiczych. Mentol oddziałuje na zakończenia nerwów czuciowych i w ten sposób:

  • zmniejsza uczucie świądu skóry;
  • niweluje dolegliwości bólowe;
  • chłodzi i przynosi ulgę w oparzeniach skóry;
  • rozgrzewa i zapobiega odmrożeniom;
  • działa antyseptycznie;
  • ułatwia oddychanie;
  • zmniejsza obrzęk;
  • łagodzi podrażnienia skóry.

Zastosowanie mentolu w kosmetyce

W kosmetologii mentol wykorzystuje się w produktach zmniejszających świąd, ból i pieczenie. Z tego powodu używa się go w preparatach do opalania, w których znajduje się obok składników nawilżających, np. ekstraktu z aloesu. Mentol jako składnik kompozycji zapachowych jest również stosowany w chemii gospodarczej. Znajdziemy go w chusteczkach higienicznych, szamponach, płynach do kąpieli, proszkach, płynach do prania i płynach do mycia naczyń.

W kosmetykach mentol powoduje zjawisko gęsiej skórki. Jest to związane z drażniącym działaniem na mieszki włosowe, co powoduje uniesienie się trzonu włosa. Jest to dobrze widoczne na męskim zaroście. Zastosowanie mentolu w kosmetykach do golenia ułatwia usunięcie ich za pomocą maszynki.

Niestety mentol ma także swoje wady. Jedną z nich jest lotność, co przekłada się na krótki efekt chłodzenia. Kolejnym minusem może być intensywny aromat, który może neutralizować inne składniki zapachowe w danym produkcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.