mycie twarzy mydłem

Mycie twarzy mydłem – obalam mity. Jakie mydła polecam do mycia twarzy?

Praktycznie od lat stosuję mydło do mycia twarzy. Uważam nawet, że zaczęłam stosować je za późno! I choć w towarzystwie wymyślnych żeli, pianek i mleczek moja kostka mydła wygląda trochę… staromodnie, to nie zamieniłabym jej na nic innego.

Czy wiecie jakie zalety ma mycie twarzy mydłem? Jeśli nie, to koniecznie przeczytajcie o tym więcej!

I nie słuchajcie wszystkich tych osób, które przestrzegają przed używaniem mydła do mycia twarzy, bo ‘wysusza’. Jestem żywym przykładem na to, że regularne mycie zwykłym mydłem sprawdza się i nie powoduje żadnych problemów ze skórą – grunt to wybór odpowiedniego mydła.

W tym wpisie chciałam obalić najpopularniejszy mit na temat mydła do mycia twarzy. Zapraszam 🙂

Czy mycie twarzy mydłem jest szkodliwe?

W wielu poradnikach można natrafić na informację, że mycie twarzy mydłem jest niebezpieczne. Tłumaczy się to faktem, że mydło ma odczyn zasadowy (mniej więcej pH 10), podczas gdy skóra naturalnie lubi środowisko kwaśne (jej pH to 5,5). Mycie twarzy mydłem podwyższa pH skóry i narusza jej zewnętrzną warstwę, przez co otwiera się droga dla drobnoustrojów, ucieka cenna woda i spada poziom nawilżenia skóry.

Nie sposób się z tym nie zgodzić, ale nie uważam, żeby mycie twarzy mydłem było naprawdę złą decyzją. Przecież pH można w bardzo łatwy sposób wyrównać tonikiem! Zresztą właśnie do tego służą toniki i dlatego powinno się ich używać po każdym myciu twarzy! Do tego nawilżający krem i/lub olejek, aby zapobiec uczuciu ściągnięcia skóry i nic nam nie będzie. 🙂

Dlaczego myję twarz mydłem?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Myję twarz mydłem od wielu lat i stwierdzam (ku swojemu zaskoczeniu), że nigdy nie miałam tak pięknej i zdrowej cery! Nic nie pomogło mi tak dobrze na trądzik, jak szare mydło.

Dzięki temu, że zamieniłam antybakteryjne żele i (pozornie) łagodzące mleczka na mydło:

  • mam zdecydowanie lepiej oczyszczoną cerę;
  • nie mam już problemu trądziku;
  • moja cera przetłuszcza się mniej niż wcześniej;
  • zniknął problem brzydkich zaskórników;
  • skóra jest zdecydowanie milsza w dotyku;
  • nie mam już tak często podrażnionej twarzy.

Mydła do mycia twarzy – rodzaje

Rzecz jasna mydeł, których możemy użyć do mycia twarzy, jest naprawdę wiele. Nie wszystkich z nich używałam, bo jestem wierną fanką szarego mydła potasowego.

Mimo wszystko w skrócie opowiem wam o tym, jakie są rodzaje mydeł do mycia twarzy (oczywiście tych naturalnych). Poznajcie trójkę najpopularniejszych, światowych mydeł!

  1. Mydło marsylskie – pochodzi z Francji, gdzie produkowane jest na bazie czystego mydła potasowego, oliwy z oliwek, gliceryny, soli i sody. Na całym świecie mydła marsylskie znane są ze swoich właściwości antybakteryjnych. Sprawdzają się w oczyszczaniu skaleczeń i otarć, można myć nimi włosy (zwłaszcza te z łupieżem). Jeśli używamy mydła marsylskiego regularnie, to możemy pomóc skórze się zregenerować.
  2. Mydło syryjskie (nazywane też mydłem z Aleppo) – tradycyjne mydło produkowane tylko z czterech składników: oliwy z oliwek, oleju laurowego, wody morskiej i wodorotlenku potasu/sodu. Im większa zawartość oleju laurowego, tym wyższa jest cena mydła syryjskiego, ale też większe jego właściwości prozdrowotne. Ma działa antyseptyczne, nawilża, zapobiega rozwojowi grzybów, przyspiesza gojenie ran i dezynfekuje skórę.
  3. Mydło kastylijskie – kolejny rodzaj naturalnego mydła, które świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry. Produkowane jest w 60% z oliwy z oliwek z dodatkiem innych olejów (najczęściej kokosowego), wody i gliceryny; choć często można też spotkać mydła kastylijskie z dodatkami np. kozim mlekiem, lawendą, cynamonem. Polecane są do skóry problemowej, z łuszczycą, egzemą, atopowym zapaleniem skóry itp.

Szare mydło do mycia twarzy

Tak, jak napisałam wyżej, ja pozostaję wierna szaremu mydłu. Tradycyjne, zwyczajne szare mydło do mycia twarzy sprawdza się u mnie od wielu lat.

Jest miękkie i świetnie rozpuszcza się w wodzie. Nie jest białe, ale delikatnie szaro-brązowe. Najlepsze jest w wersji potasowej, czyli ze składnikami takimi jak potassium palmate, potassium linoleate lub potassium olivate. Jego sodowa wersja także jest hipoalergiczna, ale nie ma tak wielu właściwości i nie sprawdza się tak dobrze jako mydło do mycia twarzy.

Tradycyjne szare mydło można stosować na twarz, a nawet trzeba, jeśli mamy trądzik. Polecane jest osobom z alergiami i azs. Ma działanie antybakteryjne, łagodzi podrażnienia, wspiera regenerację, łagodnie oczyszcza i przyspiesza gojenie ran.

Jedno mydło, a tyle możliwości! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.