krem przeciwzmarszczkowy

Najskuteczniejsze składniki kremów przeciwzmarszczkowych – mój ranking

Półki sklepowe uginają się od kosmetyków przeznaczonych dla dojrzałej skóry twarzy. Skąd wiadomo, które kremy przeciwzmarszczkowe wybrać? Jakie składniki powinien zawierać idealny krem przeciwzmarszczkowy? Oto najskuteczniejsze, moim zdaniem, składniki kremów przeciwzmarszczkowych. Poznajcie mój ranking.

1. Retinol

To jedna z postaci witaminy A. Należy do nielicznych substancji, których działanie odmładzające zostało udowodnione naukowo. Retinol stymuluje skórę do budowy grubszego naskórka oraz wspomaga biosyntezę kolagenu i odbudowę zniszczonych włókien elastyny, a także poprawia jędrność i elastyczność skóry. Ponadto dzięki temu, że reguluje pracę gruczołów łojowych, zapobiega trądzikowi.

Retinol jest silnym przeciwutleniaczem, który neutralizuje szkodliwy wpływ wolnych rodników. Stymuluje złuszczanie martwych komórek naskórka, a co za tym idzie – sprawia, że skóra wygląda promiennie i mniej się przetłuszcza, a plamy posłoneczne są mniej widoczne.

2. Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie, a zwłaszcza w skórze. Ma wyjątkową zdolność wiązania wody, dzięki czemu skóra jest dobrze nawilżona i elastyczna oraz ma odpowiednią gęstość i sprężystość. W medycynie estetycznej pozyskuje się go poprzez bakterie Streptococcus equi zmodyfikowane genetycznie w procesie fermentacji mikrobiologicznej.

Z wiekiem jego zawartość w tkankach maleje, przez co skóra traci młodzieńczy wygląd. Chociaż kwas hialuronowy działa tylko w naskórku, skutecznie magazynuje w nim wodę, a w efekcie nawilża go i wypełnia drobne zmarszczki.

3. Komórki macierzyste

Komórki macierzyste mają zdolność przekształcenia się w każdy rodzaj komórek i nieograniczone możliwości podziału. Ilekroć się dzielą, dają początek nowym komórkom, które zastępują stare, dzięki czemu organizm się regeneruje. Z wiekiem maleje zarówno ich ilość, jak i tempo ich podziału. Komórki macierzyste zainteresowały kosmetologów, ponieważ zmarszczki są skutkiem uszkodzeń i ubytków tkanki tworzącej „rusztowanie” skóry. Z tego powodu powstały kosmetyki, które chronią komórki macierzyste w skórze przed starzeniem się, dzięki czemu mogą dać początek wielu nowym komórkom. W efekcie skóra odzyskuje zdolność odbudowy zniszczonych z wiekiem struktur, a zmarszczki zostają spłycone.

4. Witamina C

Dopiero od niedawna w pełni wykorzystuje się w kosmetykach jej właściwości. To było niemożliwe, dopóki witamina C nie była ustabilizowana (przedtem mogła ulec rozpadowi pod wpływem powietrza, światła czy temperatury), a jej nośniki nie zostały opracowane (mowa o mikroskopijnych liposomach i nanosomach, które umożliwiają jej przenikanie w głąb skóry). Dzięki temu witamina C działa także na komórki położone poniżej warstwy rogowej naskórka i głębiej, czyli tam, gdzie znajdują się włókna kolagenu i elastyny. Jako silny antyutleniacz chroni je przed szkodliwym wpływem wolnych rodników.

Regularne stosowanie kosmetyków z witaminą C o odpowiednio wysokim, czyli co najmniej pięcioprocentowym, stężeniu daje widoczne efekty odmładzające. Dzięki temu produkcja kolagenu zostaje pobudzona, a drobne zmarszczki mogą całkowicie zniknąć. Witamina C przyspiesza regenerację naskórka, a co za tym idzie – likwiduje przebarwienia po opalaniu. Ponadto lepsza synteza kolagenu wzmacnia naczynka krwionośne, co z kolei zmniejsza skłonność do ich pękania i poprawia koloryt skóry.

5. Koenzym Q10

Zawiera się w każdej komórce i jest odpowiedzialny za jej metabolizm – stymuluje regenerację komórek i w efekcie sprawia, że skóra dłużej zachowuje jędrność. Dodatkowo jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy.

Koenzym Q10 w połączeniu z witaminą E odtruwa komórki i hamuje powstawanie wolnych rodników. Ponieważ jego produkcja maleje z wiekiem, warto stosować kosmetyki, które go zawierają, ponieważ chronią kolagen i elastynę przed szkodliwymi promieniami UV oraz pobudzają produkcję nowych włókien.

6. Telomery

Telomery to zakończenia chromosomów, bez których chromosomy skracałyby się przy każdym podziale komórek. Przez to, że telomery chronią chromosomy, same ulegają sukcesywnemu skracaniu. Z tego powodu można określić je mianem zegara, który odmierza, ile razy komórka może się podzielić. Odkrycie mechanizmu działania telomerów okazało się przełomem uhonorowanym Nagrodą Nobla. Dzięki niemu poznaliśmy bliżej proces starzenia się organizmu, co otworzyło możliwości znalezienia sposobów na jego opóźnienie.

7. Białka akwaporyny

Białka akwaporyny tworzą kanaliki w błonie komórkowej, które umożliwiają przepływ wody między komórkami. Odkrycie akwaporyn nagrodzono Noblem w dziedzinie chemii. To zainteresowało także kosmetologów, ponieważ akwaporyny występują także w skórze. Istnieje zależność pomiędzy liczbą akwaporyn w skórze a poziomem jej nawilżenia: skóra sucha posiada ich znacznie mniej. Analogicznie ich większa ilość wpływa na lepsze nawilżenie skóry, jej szybszą regenerację i mniejszą skłonność do zmarszczek. Z tego powodu trwają poszukiwania substancji, które zwiększałyby ilość akwaporyn w skórze, a co za tym idzie – usprawniłyby transport wody i zapewniłyby skórze lepsze nawilżenie od wewnątrz. Niektóre marki kosmetyczne już je znalazły.

8. Peptydy (heksapeptyd, tetrapeptyd i arginina)

Peptydy to syntetyczne substancje o zróżnicowanej budowie i działaniu, ale wspólnej zasadniczej cesze: ich cząsteczki są tak małe, że z łatwością przenikają do głębszych warstw naskórka. Z tego powodu bywają nośnikami substancji odmładzających lub stymulują produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Peptydy zawarte w kosmetykach działają jak botoks: zapobiegają silnemu kurczeniu się komórek, a co za tym idzie – pogłębianiu się zmarszczek mimicznych.

A jaki jest Wasz prywatny ranking składników kremów przeciwzmarszczkowych? Podobny do mojego czy zupełnie inny? Czekam na Wasze opinie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.