Olejki eteryczne na włosy

Cześć, kochane!

Czy olejki eteryczne można stosować na włosy i skórę głowy? Jakie są ich właściwości? W tym wpisie przygotowałam ci odpowiedzi na dręczące pytania 😉 

Naturalne kosmetyki są coraz bardziej popularne, bo mamy coraz większą świadomość, że najlepsze jest to, co daje nam Matka Natura. Nasuwa się jednak jeszcze jedno pytanie – czy na pewno wszystko, co naturalne jest dobre?

Czym są olejki eteryczne?

To substancje pozyskiwane z suszonych lub świeżych roślin, np. liści, nasion, korzeni, łodyg czy kwiatów. Nie jest wytłaczany, lecz wytwarzany w procesie destylacji parą wodną. Olejki eteryczne można pozyskiwać także podczas wyciskania czy filtracji. Nie są oleiste – przypominają raczej lekkie, wodniste serum.

Olejki eteryczne – właściwości

W ich składzie znajdują się głównie ketony, terpeny, estry i alkohole. Mają wiele leczniczych właściwości, ale nie tylko. Stosuje się je w kosmetyce, ponieważ działają antybakteryjnie, przeciwbólowo i przeciwzapalnie, odprężają i regulują wydzielanie sebum, a ponadto poprawiają krążenie krwi. Doskonale łączą się z wszelkimi tłuszczami i alkoholami, dlatego wykorzystywane są głównie podczas tworzenia perfum.

Olejki eteryczne na włosy – czy można je stosować?

Jak najbardziej można stosować olejki eteryczne w pielęgnacji włosów. Dzięki swoim przeciwgrzybiczym, przeciwzapalnym i antybakteryjnym właściwościom są doskonałymi kompanami w walce z łupieżem, łuszczycą, wypadaniem i przetłuszczaniem się włosów. Należy jednak mieć podstawową wiedzę o tym, jaki olejek będzie dla nas najlepszy.

Włosy tłuste pokochają olejki tymiankowe, rozmarynowe i z drzewa herbacianego. Włosy suche zakochają się w lawendowym i pomarańczowym olejku. Na łupież najlepiej sprawdzi się eteryczny olejek szałwiowy i eukaliptusowy. Porost włosów wspomogą olejki: lawendowe, rozmarynowe, sosnowe, tymiankowe. Osłabione włosy potrzebują olejku tymiankowego, lawendowego, rozmarynowego czy jałowcowego.

Olejki mogą działać drażniąco, dlatego stosuj je w niedużych ilościach.

Olejki eteryczne w kosmetyce

Trzeba stosować je rozważnie i nie wolno o tym zapominać. Te aktywne, silnie skoncentrowane substancje naprawdę mogą działać drażniąco, zwłaszcza wtedy, gdy dysponujesz suchą skórą. Przed zastosowaniem olejku warto zrobić próbę uczuleniową dzień przed użyciem, rozcieńczyć olejek eteryczny w innym oleju lub po prostu zastosować go w niewielkiej ilości.

Jakie olejki eteryczne wybierać?

Najprostszym sposobem jest wybieranie gotowych kosmetyków, w których składzie są olejki eteryczne. Pojedynczy olejek to bardzo wysoki koszt, a w dodatku trudno do pozyskania. Warto więc postawić na takie rozwiązanie i o nic więcej się nie martwić.

Jak stosować olejki eteryczne na włosy?

W mojej pielęgnacji włosów zawsze sięgam po czyste olejki eteryczne, które rozwiązały mnóstwo włosowych problemów. Poznaj najprostsze sposoby ich użycia!

  • olejowanie włosów olejkiem eterycznym – tak, one też nadają się do olejowania! Powinny być jednak dodatkiem do np. oleju arganowego czy kokosowego. W ten sposób można olejować zarówno skalp, jak i włosy;
  • dodatek do szamponu – olejki pomagają ci oczyścić skórę głowy, dlatego warto dodać kilka kropli do szamponu;
  • płukanka do włosów – to najprostszy sposób zastosowania olejków eterycznych, ponieważ wystarczy połączyć litr wody z kilkoma kroplami olejku i płukać włosy po każdym myciu, delikatnie wcierając.

Jak widzisz, olejki eteryczne mają mnóstwo zastosowań i warto po nie sięgać. Podziel się w komentarzu efektami ich stosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.