Cześć!
Redukcja zmarszczek, korekta opadających powiek, lifting dłoni, laseroterapia to tylko niektóre zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Jeżeli chciałabyś poddać się jakiemuś z nich, to sprawdź wcześniej, czy nie powinnaś zastosować odpowiedniej pielęgnacji. Być może zapewni ci to lepsze efekty. Przekonaj się sama.
Pielęgnacja przed zabiegami
NAWILŻANIE
To najważniejsze i zarazem najprostsze, co możesz zrobić dla swojej skóry przed zabiegami medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Aby skóra była zdrowa, należy dostarczyć jej wody pod każdą możliwą postacią. Dzięki nawodnieniu funkcje skóry i zachodzące w niej procesy będą na najwyższym poziomie. Czy wiesz, że skóra odwadnia się, gdy traci już 2% wody? Robi się wtedy szara, ściągnięta, sucha i uwrażliwiona. Może to dotyczyć każdego rodzaju skóry: mieszanej, problematycznej, wrażliwej, naczyniowej, skłonnej do powstawania przebarwień. Z tego powodu na dwa lub trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem wykonaj intensywnie nawilżającą kurację, stosuj kremy o nawadniającym działaniu i pij odpowiednie ilości wody. Poza tym nawilżanie skóry i nawadnianie organizmu jest ważne z tego powodu, że po 30 roku życia tracimy naturalny kwas hialuronowy i kolagen. Przyjmowanie wody i innych składników o nawilżających właściwościach jest zatem bardzo ważne w celu zachowania młodej i jędrnej skóry.
ZŁUSZCZANIE
Jest obowiązkowe przed jakimkolwiek zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Złuszczanie usuwa martwe komórki skóry, likwiduje nierówności, poprawia koloryt i oczyszcza pory skóry. W zabiegach odmładzających stosuje się peelingi kwasowe, w których używa się specjalnie dopasowanych substancji. Kwasy są także stosowane do pielęgnacji skóry: suchej (mlekowy, ferulowy), objętej fotostarzeniem (glikolowy, migdałowy, retinowy), naczyniowej (fitowy), z przebarwieniami (kojowy, azelainowy), tłustej lub problematycznej (salicylowy, pirogronowy). Efekty zabiegów medycznych możesz wzmocnić także peelingiem z zastosowaniem mieszanki kwasu TCA, kwasu kojowego i nadtlenku wodoru. Taki zabieg może być stosowany na przykład w połączeniu z terapią LED, a jest polecany do cery dojrzałej i cienkiej.
Pielęgnacja po zabiegach
PIELĘGNACJA BEZPOŚREDNIA
Zaraz po zabiegu pacjenta powinno się poinformować o prawidłowej pielęgnacji skóry. Pielęgnacja bezpośrednia obejmuje tydzień, w trakcie którego odczuwa się między innymi: uczucie ściągnięcia, kłucia, świądu; mogą wystąpić także złuszczanie się naskórka, suchość, obrzęk i zaczerwienienie. Pielęgnacja będzie zatem związana ze zmniejszeniem dyskomfortu dzięki stosowaniu kosmetyków łagodzących, uszczelniających naczynia krwionośne, przyspieszających gojenie się ran i chroniących przed słońcem.
PIELĘGNACJA DŁUGOTERMINOWA
Rozpoczyna się wtedy, gdy skóra całkowicie się wygoi. Celem takiej pielęgnacji jest wzmocnienie i przedłużenie skuteczności zabiegu. Stosuje się wtedy produkty dopasowane do potrzeb skóry po zabiegu. Powinny mieć działanie antyoksydacyjne, minimalizujące występowanie infekcji i odbudowanie naturalnej bariery ochronnej skóry. W trakcie pielęgnacji długoterminowej zaleca się używanie preparatów chroniących przed słońcem oraz wspomagających wytwarzanie kolagenu i elastyny.
Makijaż korekcyjny po zabiegach medycyny estetycznej
UJEDNOLICENIE KOLORYTU
W makijażu korekcyjnym bardzo ważne jest przygotowanie cery do nałożenia kolorówki. W tym celu stosuje się bazy, które wygładzają, ułatwiają rozprowadzenie podkładu, nawilżają, chronią i ujednolicają koloryt. W przypadku przebarwień zaleca się używanie tonerów, czyli produktów niwelujących niepożądany odcień skóry. Zamiast tego kosmetyku można stosować również kamuflaż. To produkt zapewniający efekt drugiej skóry.
UTRWALENIE
W makijażu korekcyjnym bardzo ważne jest utrwalenie kosmetyków o kremowej konsystencji. Najlepiej sprawdzi się do tego transparentny puder fiksujący. Nie daje makijażowi nowego koloru, lecz chroni go przed wysoką i niską temperaturą, wilgocią, potem i ścieraniem. A czy wiesz, jakich produktów nie używać w przypadku zmian w wyglądzie skóry? W przypadku zaczerwienień unikaj różu do policzków, a przy przebarwieniach wystrzegaj się brązów i rudości nakładanych jako bronzer. Twoja skóra złuszcza się i są na niej suche skórki? Nie stosuj ciężkich podkładów, lecz lekkie kremy koloryzujące, które dodatkowo nawilżają naskórek. Po zabiegu masz opuchnięcia? Zrezygnuj z jasnych korektorów, które podkreślają takie niedoskonałości. Lepszym rozwiązaniem będzie korektor w cielistym odcieniu.
Dodaj komentarz