Na przebarwienia skóry po ciąży skarży się co trzecia młoda mama (miałam „szczęście” być tą trzecią. Trudno je zamaskować makijażem, dlatego warto się ich pozbyć. Najlepiej przebarwienia po ciąży usuwać jesienią, kiedy słońce świeci słabiej, a ryzyko pojawienia się następnych przebarwień spada. Jak usunąć przebarwienia po ciąży i jakie są ich przyczyny?
Przebarwienia skóry po ciąży – przyczyny
Przebarwienia po ciąży powstają wskutek zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie podczas ciąży. Przez to, że wzrasta stężenie estrogenów, część komórek barwnikowych produkujących melaninę, czyli melanocytów, pracuje dużo intensywniej. Nawet niewielka ilość promieni słonecznych wystarczy, aby piegi stały się bardziej widoczne i pojawiły się nowe plamy.
Przebarwienia powstałe po ciąży różnią się między sobą kolorem, wielkością, głębokością, na jakiej umiejscawiają się w naskórku, i mechanizmem powstawania. Niewielkie piegi tworzą się tam, gdzie pojedyncze melanocyty produkują więcej melaniny niż pozostałe komórki barwnikowe. Jeżeli takie „wadliwe” melanocyty występują w skupiskach, powstają bardziej lub mniej rozległe plamy. Typowym zjawiskiem dla ciąży jest ostuda, czyli rozległe plamy na twarzy. Nadmiar barwnika gromadzi się zwykle wokół ust, na czole i skroniach, a zmiany lokują się symetrycznie po obu stronach twarzy.
Przebarwienia nabyte podczas ciąży znikają same po kilku lub kilkunastu miesiącach po porodzie, jeżeli były umiejscowione bardzo płytko w naskórku. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków (w tym w moim) przebarwienia to pamiątka na dłużej.
Jak usunąć przebarwienia po ciąży?
Samodzielne usuwanie przebarwień po ciąży
Przebarwienia po ciąży lepiej usunąć, bo nie sposób ich zakamuflować za pomocą makijażu. Dobrze usuwać je jesienią, ponieważ wtedy słońce świeci słabiej, więc raczej nie przyczyni się do powstania kolejnych plam. Przed rozpoczęciem kuracji należy udać się do dermatologa, który oceni głębokość przebarwień. Zrobi to za pomocą urządzenia emitującego promienie nadfioletowe, czyli tak zwanej lampy Wooda. Dzięki niej lekarz może w ciągu kilku minut ustalić dokładną wielkość i głębokość przebarwienia.
Jeżeli okaże się, że melanina zgromadziła się tylko w naskórku, to znaczy, że przebarwienia są powierzchowne i można je rozjaśnić samodzielnie. Do tego celu polecam Wam kosmetyki, które kupicie w aptece, a nawet w drogerii. Kuracja wymaga systematyczności i cierpliwości, ponieważ powinna trwać minimum 3-4 miesiące. Jej bazę stanowi dobry krem wybielający, który zawiera witaminę A, arbutynę i lekkie kwasy, na przykład kojowy lub azaleinowy. Większość z nich nie tylko rozjaśnia przebarwienia, lecz także zapobiega powstawaniu nowych (ponieważ hamuje aktywność melanocytów). Musicie nakładać go codziennie, zgodnie z zaleceniem w ulotce. Zanim zaczniecie go stosować, sprawdźcie, czy jest przeznaczony na noc, czy na dzień. Chociaż ten ostatni zwykle zawiera filtr przeciwsłoneczny, skóra wymaga dodatkowej ochrony przed słońcem, na przykład w postaci podkładu z filtrem. Ponadto dwa razy w tygodniu powinnyście zrobić peeling, najlepiej o działaniu wybielającym (łagodny, enzymatyczny, na przykład z kwasem glikolowym). Dzięki temu Wasza skóra będzie łatwiej przyswajać składniki wybielające znajdujące się w kremie. Dla lepszego efektu możecie wypróbować sposób naszych prababek, to znaczy wcierać w przebarwienia sok wyciśnięty z cytryny i po kilku minutach spłukać go wodą.
Profesjonalne metody usuwania przebarwień po ciąży
Jeżeli dermatolog oceni, że przebarwienia usytuowały się głębiej, to znaczy na granicy skórno-naskórkowej lub w skórze właściwej, specjalistyczna kuracja w gabinecie może okazać się niezbędna. Metodę leczenia dobiera dermatolog po tym, jak oceni stan skóry. Zanim zdecydujecie się na to rozwiązanie, musicie wiedzieć, że jeden, a nawet dwa zabiegi to zwykle za mało. Zazwyczaj trzeba przeprowadzić całą serię, a czasem konieczne jest łączenie kilku metod. Niektóre zabiegi można wykonać w gabinecie kosmetycznym (na przykład mikrodermabrazję), inne musi przeprowadzić lekarz (między innymi te z wykorzystaniem lasera.
Jakie profesjonalne metody usuwania przebarwień po ciąży znam i polecam?
Za profesjonalne metody usuwania przebarwień po ciąży uchodzą: peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, peeling ultradźwiękowy, IPL i Cosmelan. Każdą z nich stosowałam w ramach terapii skojarzonej i wszystkie polecam.
- Peelingi chemiczne polegają na złuszczaniu naskórka w mniejszym lub większym stopniu, w zależności od rodzaju i stężenia zastosowanego kwasu. Peelingi chemiczne zwykle przebiegają dwuetapowo: najpierw lekarz nakłada na skórę roztwór kwasów, a następnie specjalną maskę, która wzmacnia działanie kwasów i przyspiesza regenerację naskórka.
- Mikrodermabrazja to inaczej mechaniczne złuszczanie naskórka. Odbywa się za pomocą wibrujących głowic diamentowych.
- Peeling ultradźwiękowy polega na nałożeniu na skórę specjalnego serum i przesuwaniu po niej urządzeniem emitującym fale ultradźwięków. Pod ich wpływem składniki aktywne serum przenikają głęboko w skórę. W efekcie po zabiegu spada poziom melaniny w skórze, a ta jaśnieje.
- IPL (Intense Pulse Light), czyli intensywny impuls światła, polega na emisji wiązki promieni świetlnych, które są rozproszone i mają różną długość, dzięki czemu mogą docierać do wielu głębokości skóry. Światło wchłaniane przez melaninę powoduje jej rozpad. Bezpośrednio po zabiegu przebarwienie ciemnieje, ale już po dwóch tygodniach zaczyna się złuszczać.
- Cosmelan to zabieg, który wykorzystuje substancje hamujące działanie enzymu tyrozynazy odpowiedzialnego za tworzenie się melaniny. W preparacie wykorzystywanym podczas zabiegu znajdują się składniki rozjaśniające skórę, czyli kwas kojowy, fitowy i askorbowy oraz arbutyna. Lekarz najpierw oczyszcza skórę, po czym nakłada maskę rozjaśniającą, która musi pozostać na skórze przez 2-4 godziny. Przez kolejne dni musicie nakładać na skórę kremy, które otrzymacie w gabinecie. Po tygodniu należy udać się na kontrolę do lekarza, aby ocenił działanie maski. Przez następne 3 miesiące musicie aplikować specjalne dermokosmetyki samodzielnie w domu.
Jakie metody usuwania przebarwień po ciąży Wy stosowałyście i polecacie? Piszcie w komentarzach!
Dodaj komentarz