węgiel w kosmetyce

Węgiel – czarny kosmetyk dla czystej skóry

Cześć dziewczyny!

Mimo że czarny, to uwielbia czystość i świeżość. O co chodzi? Mam na myśli aktywny węgiel, zarówno ten dostępny w aptekach w formie tabletek, jak i składnik wielu kosmetyków. Czemu zawdzięcza taką popularność? Przeczytajcie mój wpis, a poznacie odpowiedź.

Węgiel drzewny i zdrowy organizm?

Okazuje się, że to połączenie ma sens. Węgiel był znany już w starożytności, a stosowano go do dezynfekcji ran oraz łagodzenia bólu i obrzęków po ukąszeniach węży i pająków. W XIX wieku pewien francuski naukowiec dowiódł, że węgiel ma ogromne właściwości adsorpcyjne. Dzięki porowatej powierzchni z prędkością światła wiąże się z substancjami toksycznymi, wodą i innymi cieczami. Sto lat później węgiel stosowano do wytwarzania filtrów, uzdatniania wody i jako składnik pochłaniaczy gazów. Dziś znany jest przede wszystkim jako lek na rewolucje żołądkowe. Jednak od niedawna węgiel z powodzeniem wykorzystywany jest w kosmetyce do oczyszczania skóry.

Właściwości węgla

Dlaczego węgiel jest tak skuteczny w oczyszczaniu skóry? Wszystko wynika z jego budowy i niesamowitych właściwości, o których wspomniałam wyżej. Kiedy stosujesz węgiel bezpośrednio na twarz, w jego wnętrzu powiększają się pory, które jednocześnie mają zdolność „transportowania” cząsteczek brudu, sebum lub resztek kosmetyków. Podobnie działają produkty z zawartością węgla. Możesz znaleźć go w mydłach, maskach, peelingach, szamponach, a nawet pastach do zębów.

Jak działa węgiel?

Ma świetne właściwości adsorpcyjne, co oznacza, że wiąże cząstki brudu na powierzchni. W ten sposób usuwa nadmiar sebum, pot, kurz i inne zanieczyszczenia ze skóry. Węgiel wysusza krostki, oczyszcza pory skóry i złuszcza martwy naskórek. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a do tego łagodzi stany zapalne. Kosmetyki z węglem odświeżają i rozjaśniają cerę oraz regulują pracę gruczołów łojowych.

Czy Wy też stosujecie kosmetyki z węglem? Jakie są Wasze ulubione?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.