szkodliwe składniki kosmetyków

Co nam szkodzi? Kontrowersyjne składniki kosmetyków

Cześć!

Słyszysz PARABENY, KONSERWANTY, SILIKONY i od razu chcesz uciekać. Często mówi się, że te i inne składniki są szkodliwe dla zdrowia. Ale czy to rzeczywiście prawda? Sprawdźmy więc! Jakie substancje skrywają kosmetyki i jaki jest ich wpływ na nasze ciało? Przeczytaj mój tekst i dowiedz się, o co tak naprawdę chodzi.

Które składniki kosmetyków nam szkodzą?

1. PEG i SLS

PEG w kosmetykach wykorzystywane są jako emulgatory, humektanty, emolienty i środki powierzchniowo czynne. SLS jest natomiast produktem ubocznym, stosowanym w szamponach, żelach pod prysznic, płynach do kąpieli i produktach chemii gospodarczej. Niektórzy twierdzą, że SLS wywołuje bóle głowy i pieczenie oczu. Tymczasem jest potrzebny do tego, żeby spienić kosmetyk i lepiej usunąć zanieczyszczenia.

2. Barwniki

Od dawna znajdują się na celowniku konsumentów i budzą wśród nich wiele obaw. Jednak zanim znajdą się w danym produkcie, muszą przejść wiele testów. Barwniki sprawdza się pod względem: czystości chemicznej, stabilności w zależności od pH, zdolności rozprowadzania, jednorodności i zawartości metali ciężkich.

3. Silikony

Na powierzchni skóry tworzą ochronną otoczkę, która może zakłócać wymianę gazową i powodować podrażnienia. Co więcej silikony jako związki odporne na biodegradację bardzo długo pozostają w środowisku. Silikony najczęściej stosuje się w produktach do włosów i skóry. Ich zadaniem jest wygładzenie puszących się pasemek i zmarszczek. Mogą także zabezpieczać skórę i włosy przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz i promieniowaniem UV.

4. Parabeny

Mimo iż stosowanie parabenów jest dozwolone prawnie i bezpieczne, to wciąż te związki wzbudzają wiele skrajnych emocji. Tymczasem parabeny są konserwantami, które zapobiegają namnażaniu się drobnoustrojów i chronią kosmetyk przed rozwojem mikroorganizmów. Dopuszczalne stężenie parabenów w kosmetyku wynosi 0,5% dla konkretnego związku i około 1% dla mieszanki parabenów. Czy taka dawka może być niebezpieczna? Nie, bo parabeny są jednymi z najdokładniej przebadanych substancji używanych w produktach do pielęgnacji.

5. Olej wazelinowy, olej parafinowy, wazelina

Powstają w procesie destylacji ropy naftowej. Mimo że nie są korzystne dla naszego zdrowia, to są stosowane jako baza maści farmaceutycznych i leków aplikowanych na zmienioną chorobowo skórę. Te trzy substancje stanowią emolienty (substancje natłuszczające i zmiękczające), które znajdziemy nawet w kosmetykach do cer wrażliwych i dla dzieci. Dlaczego więc mogą być tak niebezpieczne? Wazeliny i parafiny tworzą na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, która z jednej strony chroni przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego, ale z drugiej – zapycha pory skóry skóry i uniemożliwia wymianę gazową. Pamiętajmy jednak, że wymiana gazowa przez skórę to tylko ułamek funkcjonowania całego organizmu. W rzeczywistości są substancjami o wysokiej czystości i dużej stabilności, a do tego nie ulegają rozkładowi pod wpływem promieniowania słonecznego.

W jaki sposób składniki kosmetyków wpływają na nasz organizm?

Mówi się, że w kosmetykach są takie substancje, które wpływają na nasze hormony lub zaburzają rozwój płciowy i tym samym negatywnie oddziałują na kondycję całego organizmu. Czy wiesz, że substancją aktywną hormonalnie jest na przykład soja, a konkretniej mówiąc zawarte w niej izoflawony (znane jako fitoestrogeny). Te składniki imitują działanie ludzkiego estrogenu (jako kobieta na pewno wiesz, jak ogromne znaczenie mają dla naszego organizmu). Innymi substancjami działającymi w taki sposób są: koniczyna, lukrecja, kofeina, skrzyp, witamina C i witaminy z grupy B. Do tej grupy zaliczają się także składniki uważane przez nas za szkodliwe, czyli: parabeny, BHA i filtry UV.

Po co kontrolować kosmetyki?

Kosmetyki i ich zawartość musi być kontrolowana ze względu na nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Istnieją specjalne instytucje i dokumenty, które regulują ilość tych substancji i to, czy w ogóle będą się znajdowały w danym produkcie. Nieustanie kontroluje się zarówno gotowe produkty, jak i pojedyncze substancje. Natomiast o tym, czy dany składnik jest szkodliwy decydują następujące czynniki: ich działanie, to, jak zachowują się w stosunku do określonych hormonów, ilość użyta w kosmetyku, zdolność do przenikania przez skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.