Hej kobietki moje kochane!
Dzisiejszy post będzie bardzo praktyczny…zastanawiam się, czy bliżej jest mu tematyką do makijażu, czy do pielęgnacji, ponieważ silnie związany jest z jednym i z drugim. Będę Wam mówiła o podkładzie mineralnym.
Wiem, że z pewnością ten temat Wam przypadnie do gustu, ponieważ jesteśmy coraz bardziej świadomymi i wymagającymi konsumentkami które nie chcą się zadowalać byle czym i w kwestii pielęgnacji nie idą na kompromis To bardzo budujące. Cieszę się, że kosmetyki kolorowe również mogą pielęgnować, leczyć i koić skórę. To sprawia, że nasza skóra czuje się przez cały dziś komfortowo. Jakie zalety ma podkład mineralny? Dlaczego warto zamienić syntetyczny, drogeryjny podkład na naturalny i sypki? Jak powinien wyglądać dobry podkład mineralny? Zapraszam do czytania:)
Czym jest podkład mineralny?
Podkład mineralny to sypki proszek, który oczywiście nie zawiera parabenów, silikonów, alkoholi ani żadnych innych szkodliwych dla skóry składników. Jego bazą są sproszkowane minerały, otrzymywane w procesie wietrzenia skał. Są one oczywiście przetwarzane w laboratoriach i należą do substancji syntetycznych (bo mimo wszystko sztucznie wytwarzanych)… mam nadzieję że nikt z Was nie sądzi, że na świecie istnieją kopalnie w których wydobywa się np. tlenek cynku… nie, to tak nie funkcjonuje 🙂 , ale nie działają one komedogennie i w porównaniu z innymi syntetykami – pielęgnują, zamiast szkodzić skórze. Podkład mineralny początkowo służył do pielęgnacji wyjątkowo wrażliwej, podrażnionej skóry, lub takiej, która wraca do zdrowia po inwazyjnych zabiegach. Leczył i zapewniaj jej lepszy wygląd. Dziś podkłady mineralne może stosować każdy. Może, a nawet – w mojej opinii – powinien! 🙂
Z czego składa się podkład mineralny?
To właściwie nie więcej niż 3 składniki, oczywiście w pełni naturalne. Jego głównym składnikiem jest zawsze mika – ma ona wiele odmian i każda z nich zapewni inny efekt na skórze. Dzięki temu podkład mineralny może mieć właściwości zarówno rozświetlające, jak i matujące lub dawać delikatny, satynowy efekt na buzi. Mika jest niezwykle lekkim mineralnym pyłkiem, dzięki niej podkład jest również lekki niczym mgiełka i rozprowadza się bardzo komfortowo i równomiernie. Oprócz miki równie istotne w taki podkładzie są naturalne filtry UV czyli tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Mają one nie tylko funkcję ochronną, ale również doskonale koją skórę, leczą wszelkie podrażnienia, poprawiają jej stan i koloryt, są idealne nawet dla tych z Was, którzy maja skłonność do alergii, oraz walczą z popękanymi naczynkami, trądzikiem, egzemą.
Mineralne składniki są niezwykle komfortowe z jeszcze jednego powodu: nie zapychają one skóry (nie zatykają porów) dzięki czemu swobodnie ona oddycha, a procesy zachodzące w naskórku nie są niczym zakłócone.
Inaczej rzecz ujmując: podkład mineralny to „dobre, pochodzące od natury syntetyki”, a jego skład opracowany jest tak, by był wolny od konserwantów, parabenów, olejów mineralnych, sztucznych barwników i aromatów. Nie tylko wiele z nich ma właściwości kancerogenne, ale również tworzy ogromną armie alergenów, które nie nadają się do skóry wrażliwej, a często podrażniają nawet zdrową, z którą zazwyczaj nie am większych problemów.
Jakie składniki mineralne w podkładzie są…naprawdę mineralne?
Chcecie kupić dobry podkład mineralny? Szukajcie w jego składzie (który powinien być jak najkrótszy) naturalnych minerałów typu: tlenek żelaza, tlenek cynku, dwutlenek tytanu, ultramaryna, żółcień, czerwień i czerń żelazowa.
Do składników pielęgnujących, oraz tzw wypełniaczy, które spłycają drobne zmarszczki i wygładzają skórę należą: talk, mika, krzemionka, kaolin, glinka żółta, czerwona i zielona.
Jak wybrać dobry podkład mineralny?
Oczywiście sprawdzając skład, ale równie istotny będzie kolor podkładu oraz jego właściwości. Mineralne podkłady również dopasowane są bowiem do typu cery, dlatego na rynku odnajdziecie zarówno podkłady mineralne do cery tłustej, jak i suchej, matowej, dojrzałej itd.
Kupując podkład, nie zapominajcie też o sposobie jego aplikacji – niezbędny będzie specjalny, duży, włochaty pędzel (kabuki). Podkład mineralny nakłada się na buzie w kilku cienkich warstwach, nie zaś w jednej grubej!
Najlepsza dla mnie metodą, która pozwala mi równomiernie nałożyć podkład na twarzy jest stemplowanie, ale wielu makijażystów prostu robi pędzlem delikatne, okrężne ruchy na buzi.
Dodaj komentarz