Cześć!
Pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie i ból. Właśnie takie dolegliwości możesz odczuwać wtedy, gdy masz suchą skórę. Jeżeli chcesz się jak najszybciej ich pozbyć i złagodzić ten dyskomfort, to zapraszam cię do przeczytania mojego tekstu. Mam nadzieję, że znajdziesz w nim praktyczne wskazówki na temat pielęgnacji cery suchej i tego, jakich kosmetyków powinnaś używać.
Jaka jest skóra sucha?
Sucha skóra to problem wielu kobiet. Charakteryzuje się świądem, pieczeniem, a w dodatku jest cienka, szorstka, delikatna i wrażliwa na niektóre czynniki zewnętrzne. Często się złuszcza, jest napięta i mało elastyczna. Suchość wpływa również na brak naturalnego blasku i kolor, który z dnia na dzień staje się szary i jasnoróżowy. Taki rodzaj skóry bardzo szybko starzeje się – powstają zmarszczki, bruzdy i uwidacznia się wiotczenie skóry. Co gorsza może dojść do miejscowego pękania naskórka, a ranki, które powstaną, są świetnym siedliskiem dla bakterii i grzybów.
U kogo występuje sucha skóra?
Sucha skóra jest często dziedziczona genetycznie. Dolegliwości może złagodzić systematyczna pielęgnacja cery, choć tendencja do suchości pozostanie. Nadmierne przesuszenie jest także związane z procesem starzenia się. Wiotkość skóry pojawia się u osób starszych, bo wraz z wiekiem dochodzi do zaburzenia funkcji skóry w związku z nawilżaniem, regeneracją i złuszczaniem. Suchość skóry pojawia się też u młodych osób, które nieprawidłowo dbają o cerę lub stosują niewłaściwe kosmetyki.
Dlaczego skóra staje się sucha?
Skóra staje się sucha z kilku powodów. Do tych najważniejszych należą:
- czynniki atmosferyczne: promieniowanie UV, suche powietrze, wiatr, ujemne temperatury;
- niewłaściwa dieta i nieprawidłowe nawadnianie organizmu;
- zaburzenia hormonalne;
- różne choroby skóry, w tym trądzik, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry;
- choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca;
- przyjmowanie niektórych leków;
- detergenty, odzież ze sztucznych materiałów.
Sucha skóra a inne choroby
Suchość skóry może świadczyć o bardzo poważnych chorobach, między innymi o:
- cukrzycy – sygnałem, że z poziomem cukru w twoim organizmie jest coś nie tak, może świadczyć suchość i pękanie pięt, na których niekiedy dochodzi do pojawiania się ran;
- chorobach tarczycy – sucha skóra jest jednym z objawów tej choroby;
- odwodnienie – prowadzi do bardzo poważnych powikłań, a rozpoznasz je po bardzo ciemnej i opuchniętej skórze pod oczami i spierzchniętych ustach;
- łuszczycy – na skórze pojawiają się czerwone fragmenty wysuszonej skóry, która następnie zaczyna się złuszczać i obejmować coraz to większe obszary ciała;
- atopowe zapalenie skóry (AZS) – objawia się silnym przesuszeniem i świądem, które są wywoływane przez alergeny, słońce, detergenty i stres.
Rodzaje suchej skóry
Tak jak każdy rodzaj skóry, tak i skóra sucha ma swoje podtypy. O skórze suchej mówimy wtedy, gdy jest ściągnięta, napięta i szorstka. Skóra bardzo sucha natomiast charakteryzuje się dodatkowo tym, że jest spierzchnięta, łuszczy się i swędzi. Skóra sucha może być też uznawana za skórę wrażliwą. Wtedy do wyżej wymienionych cech należy dodać podrażnienia na składniki kosmetyków. Według innego podziału wyróżnia się dwa podtypy skóry suchej: skórę odtłuszczoną (produkuje zbyt małą ilość natłuszczającego sebum) i skórę odwodnioną (cechuje się zaburzeniami wydzielania potu i niedoborem substancji natłuszczającej).
Jak pielęgnować suchą skórę?
Skóra sucha wymaga specjalnej pielęgnacji. Najważniejsze jest systematyczne nawilżanie i uzupełnianie czynników natłuszczających. Kosmetyki przeznaczone do tego rodzaju cery zregenerują poziom lipidów, co zabezpieczy skórę przed utratą wody. Każdego dnia do ochrony skóry suchej należy stosować krem z filtrem UV o minimalnym faktorze SPF 15. Krem na noc zaś powinien być bogaty w emolienty, mocznik, oleje roślinne i ceramidy. Jeżeli będziesz stosowała go co wieczór, to wkrótce zobaczysz, że twoja cera zregeneruje się, a podrażnienia znikają.
A jak zrobić demakijaż skóry suchej? Przydadzą ci się na pewno kosmetyki bez alkoholu i detergentów – mogłyby podrażnić cerę i jeszcze bardziej ją uwrażliwić. Dlatego do usuwania makijażu i oczyszczania skóry suchej używaj produktów o łagodnej formule i natłuszczających składnikach. Przydadzą ci się więc emulsje, mleczka, toniki i płyny micelarne. Raz na tydzień stosuj peeling enzymatyczny, który złuszczy naskórek bez podrażniania głębszych partii skóry.
Błędy w pielęgnacji suchej skóry
Jeżeli chcesz w pełni zadbać o swoją suchą skórę, to wystrzegaj się tych błędów:
- Nie stosuj peelingów gruboziarnistych i drobnoziarnistych – złuszczające drobinki i mocne tarcie mogłyby uszkodzić delikatny naskórek i doprowadzić do uwrażliwienia cery. Poza tym takie produkty świetnie sprawdzą się przy skórze mieszanej i tłustej.
- Nie myj twarzy chlorowaną wodą i mydłem – chlor może wysuszać skórę, a mydło wraz z zanieczyszczeniami usuwać sebum. O wiele lepiej jest zastosować delikatne kosmetyki i przegotowaną lub mineralną wodę.
- Nie używaj siły przy wycieraniu skóry – jakakolwiek siła włożona w wycieranie skóry po myciu może podrażnić naskórek i usunąć z niego resztki sebum. Dlatego używaj jednorazowych ręczników papierowych, które delikatnie będziesz przykładała do twarzy i odsączała nadmiar wody.
- Nie pozostawiaj na skórze wody termalnej do wchłonięcia lub odparowania – aby odżywcze składniki z wody mineralnej mogły zadziałać, zaraz po zastosowaniu kosmetyk musisz wklepać lub delikatnie osuszyć skórę.
A ty jak dbasz o swoją suchą skórę?
Dodaj komentarz