Cześć!
Trądzik, uszkodzenia naskórka, zaburzenia hormonów to tylko niektóre przyczyny powstawania przebarwień. Takie niedoskonałości mogą pojawić się na dłoniach, dekolcie, plecach, kończynach górnych i dolnych. Jednak najbardziej przeszkadzają te przebarwienia zlokalizowane na twarzy. Na szczęście kosmetologia i dermatologia znają sposoby, dzięki którym znów będziesz mogła cieszyć się piękną cerą. Poznajmy je razem.
Przebarwienia – przyczyny
Przed terapią hiperpigmentacji należy ustalić przyczynę, która doprowadziła do powstania przebarwień. Usuwanie pojedynczych znamion w niektórych przypadkach nie będzie miało żadnego sensu. Niedoskonałości w postaci ciemnych plamek mogły wywołać:
- zaburzenia poziomu hormonów,
- ciąża,
- nieprawidłowa praca wątroby,
- niedobory witamin i mikroelementów,
- promieniowanie słoneczne,
- wolne rodniki,
- zanieczyszczenia.
Czy filtr UV ochroni skórę?
Czy wiesz, że przebarwienia rzadko kiedy powstają w wyniku opalania się? Przeważnie pojawiają się po jakimś czasie jako długotrwały skutek oddziaływania słońca. Wraz z ich rozwojem w skórze wytwarzane są wolne rodniki. Jeśli w naszym organizmie nie ma odpowiedniego poziomu antyoksydantów, to filtry UV nam nie pomogą. Dlatego w nowoczesnych produktach znajdują się substancje zabezpieczające przed promieniowaniem słonecznym i ich długotrwałymi skutkami jego działania. Stosowanie takich preparatów jest więc niezbędne, jeśli chodzi o zachowanie młodej i zdrowej skóry. Warto także przyjmować antyoksydanty w postaci suplementów; mogą to być: witamina E, olejek z rokitnika, izoflawony lub polifenole. Spożywanie tych substancji wpływa również na spowolnienie procesów starzeniowych.
Jak usuwać oporne przebarwienia
Najtrudniejsze do usunięcia są przebarwienia umiejscowione głęboko w skórze, przebarwienia mieszane (znajdujące się w skórze i na powierzchni naskórka) i melasma naczyniowa (ostuda). Niemniej nawet najgłębiej położone przebarwienia da się zlikwidować. Skutecznymi zabiegami będą na pewno peelingi chemiczne z kwasami w wysokich stężeniach. Połączenie kilku kwasów i witamin może przynieść bardzo dobre efekty w postaci rozjaśnienia przebarwień, zahamowania nadmiernej pigmentacji skóry i wzmocnienia ścianek naczyń krwionośnych.
Zaplanuj terapię
Na co zwrócić uwagę przy planowaniu terapii hiperpigmentacji? Po pierwsze sprawdź, jaka jest rzeczywista przyczyna pojawienia się niedoskonałości. Jeżeli to zaburzenia pracy organizmu, to wyeliminuj je w pierwszej kolejności. Dopiero potem zajmij się przebarwieniami zlokalizowanymi w naskórku. Sprawdź także, czy plamki, które pojawiły się na twojej skórze, nie są melasmą naczyniową. Jeśli twoje przypuszczenia się potwierdzą, to należy zająć się naczynkami krwionośnymi. W przypadku tego schorzenia może być tak, że przebarwienia będą maskowały czerwone pajączki. Dobry dermatolog lub kosmetolog będzie wiedział, jak poradzić sobie z takim problemem.
Dodaj komentarz