Sucha skóra jest cienka i wrażliwa, a przy tym mało elastyczna. Zawiera niewiele wody i w konsekwencji marszczy się. Z tych powodów starzeje się szybciej niż inne typy skóry. Zwykle mają ją blondynki o jasnej karnacji i kobiety po 40. roku życia. Sucha skóra jest bardzo wrażliwa na działanie kosmetyków, twardej wody i słońca oraz wahania temperatur. Największe katusze przeżywa zimą – wtedy jej płaszcz lipidowy znacznie się osłabia, a delikatna warstwa naskórka wysycha, łuszczy się, czerwieni i piecze. Ponadto pękają usta i pojawiają się zajady. Gwałtowne zmiany temperatur prowadzą do podrażnienia i pękania naczynek krwionośnych. Mroźne powietrze ma niską wilgotność, co sprzyja uciekaniu wody ze skóry. Jak pomóc swojej suchej skórze? Przede wszystkim musicie nawilżać ją od wewnątrz i od zewnątrz oraz chronić przed wiatrem i mrozem. Co najlepiej nawilża skórę? Woda z wnętrza organizmu. Jeżeli skóra się wysusza, naskórek jest nieszczelny i zawiera niedostateczną ilość naturalnego czynnika nawilżającego, ceramidów i tłuszczów. Z tego powodu tylko dobry krem nawilży skórę, a przy okazji uszczelni naskórek. Na czym polega właściwa pielęgnacja suchej skóry zimą, a co jej szkodzi? Jeżeli jesteście ciekawe, zachęcam do lektury!
Sucha skóra– kremy na zimę
Nic tak nie pogarsza kondycji suchej skóry jak mróz, który pozbawia jej ochronnej warstwy lipidowej. Podczas gdy w przypadku cery tłustej i mieszanej mróz nie czyni takiego spustoszenia, to osoby z cerą suchą muszą tę warstwę odbudować za pomocą kremów.
Najlepsze będą kremy zawierające:
- składniki nawilżające, szczególnie hydrofilne, które zatrzymują wodę w skórze,
- kwasy tłuszczowe, które tworzą na powierzchni skóry naturalną barierę ochronną. Zwykle pochodzą z olejów roślinnych, na przykład z oliwy, awokado lub masła karite. Polecam Wam kwas GLA zawarty w oleju z wiesiołka lub ogórecznika oraz kwas hialuronowy, glicerynę, mocznik, aminokwasy, parafinę i oleje roślinne,
- woski lub eucerynę, które odbudowują warstwę ochronną skóry i zapobiegają ucieczce wody nawet wtedy, gdy zmienimy temperaturę z bardzo niskiej na zewnątrz do wysokiej w ogrzewanym, suchym pomieszczeniu.
Z kolei w przypadku cery suchej i dojrzałej sprawdzi się krem zawierający cholesterol.
Pamiętajcie, żeby zamiast kremów „tłustych’” wybierać „półtłuste’”. Te pierwsze są prawie niemożliwe do rozsmarowania i pozostają na skórze, ponieważ nie mogą w nią wchłonąć.
Pielęgnacja suchej skóry zimą
Pielęgnacja suchej skóry, zwłaszcza zimą, polega na jej nawilżaniu i unikaniu podrażnienia.
Nawilżanie suchej skóry zimą
Po pierwsze, przynajmniej dwa razy dziennie smarujcie twarz kremem intensywnie nawilżającym. Dopiero gdy ten się wchłonie, aplikujcie podkład.
Po drugie, nawilżajcie skórę pod oczami, i to niezależnie od wieku. Nawet młode kobiety powinny stosować pod oczy krem przeciwzmarszczkowy lub żel nawilżający, który nie obciąży skóry.
Ponadto co najmniej raz w tygodniu nakładajcie na twarz, szyję i dłonie maseczkę nawilżającą, ale nie wychodźcie z domu bezpośrednio po jej nałożeniu ani nawet po posmarowaniu dłoni kremem. Dlaczego? Rozmiękczona skóra szybciej przemarza.
Unikanie podrażnienia suchej skóry zimą
W tym celu do mycia twarzy używajcie nie gorącej, lecz letniej wody. Stosujcie ją także do zmywania naczyń. Unikajcie przy tym długich, gorących kąpieli. Wysoka temperatura wypłukuje lipidy, które budują tłuszczową barierę ochronną skóry.
Ponadto nie używajcie soli, pianki i płynu do kąpieli, ponieważ wysuszają skórę. Zimą zastąpcie je głęboko nawilżającymi olejkami do kąpieli lub kilkoma łyżeczkami oliwy z oliwek.
Unikajcie żeli, pianek i preparatów do oczyszczania skóry twarzy, ponieważ ich składniki podrażniają suchą i wrażliwą skórę. Zamiast nich stosujcie tylko naturalne, ekologiczne mydła (nie mylić z kostkami myjącymi!). Z kolei demakijaż wykonujcie za pomocą olejów (metoda OCM), a nawet zwykłej oliwy.
Po każdym umyciu twarzy osuszaj skórę czystym ręcznikiem. Zamiast trzeć skórę, przykładaj go do twarzy punktowo. Zwykły ręcznik możecie zastąpić jednorazowymi ręcznikami papierowymi.
W celu zdezynfekowania miejsc po wypryskach nie używajcie spirytusu ani toników na bazie alkoholu. Zamiast nich sięgajcie po naturalne olejki, na przykład olejek tamanu.
Co szkodzi suchej cerze zimą?
Suchej skórze szkodzi silny wiatr i mróz oraz ogrzewanie w pomieszczeniach. Aby zapewnić jej ochronę, stosujcie odpowiednie kremy i – jeżeli tylko nie jesteście uczulone na roztocza – zaopatrzcie się w nawilżacz powietrza. Ponadto wietrzcie pomieszczenia w domu oraz przykręcajcie ogrzewanie w samochodzie i grzejniki w sypialni na noc.
Nie dopuszczajcie do odwodnienia. Spożywajcie duże ilości wody mineralnej, minimum dwa litry dziennie. I zadbajcie o dietę. Polecam Wam sałatki z oliwą, która doskonale nawilża skórę, tłuste ryby, owoce morza i oleje roślinne.
A jak Wy dbacie o suchą skórę zimą? Jakich kremów używacie? Czekam na Wasze propozycje!
Dodaj komentarz